Mycie włosów odżywką. O co chodzi w metodzie OMO?

OMO.jpgMetoda OMO zyskuje coraz większość popularność wśród maniaczek pielęgnacji włosów i kobiet, które uwielbiają pielęgnacyjne eksperymenty. Na czym polega OMO? Jakie są zalety mycia włosów odżywką? Czy ta metoda ma swoje wady? Dla kogo jest polecana? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

OMO – z czym to się je?

Rozszyfrowanie tajemniczego skrótowca powinno przybliżyć, na czym polega ta metoda pielęgnacji włosów. OMO oznacza metodę „odżywka – mycie – odżywka”. To nic innego, jak etapowe mycie włosów – najpierw nakładamy odżywkę do włosów, potem myjemy, a na koniec ponownie odżywiamy.

OMO – jak prawidłowo wykonać?

Metoda „odżywianie – mycie – odżywianie” jest skuteczna pod warunkiem, że wykonuje się ją prawidłowo. Na wilgotne włosy należy nałożyć dowolną odżywkę do włosów, rozprowadzić ją dokładnie i umyć głowę. Odżywka do włosów jest bardziej gęsta i mniej pieniąca niż szampon, dlatego mycie wymaga odrobiny więcej czasu i wprawy. Następnie włosy umyć szamponem i ponownie nałożyć odżywkę do włosów (można zastosować ją tylko na końcówki). Po spłukaniu mycie metodą OMO jest zakończone.

OMO – dla kogo polecane?

Mycie włosów odżywką nie sprawdzi się u każdego. Z tej metody zadowolone będą najbardziej posiadaczki kręconych pukli, włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi, przesuszonych lub przetłuszczających się, a także osoby z wrażliwą skórą głowy. Oczywiście jest to metoda uniwersalna, a więc kobiety o innym typie włosów też mogą z niej korzystać.

OMO – jaka odżywka?

Nie każda odżywka jest odpowiednia do mycia włosów. Warto zainwestować w taką, która zawiera na pierwszych miejscach składu substancje czynne (chlorki), dzięki którym odżywka lepiej się pieni. Należy unikać odżywek do włosów z dużą zawartością olejów i maseł – te lepiej sprawdzą się do nakładania po myciu właściwym.

OMO – jakie zalety?

Nałożenie odżywki do włosów przed myciem zapewnia włosom i skórze głowy ochronę przed drażniącymi substancjami myjącymi z szamponów, a więc spada ryzyko podrażnienia i przesuszenia. Metoda OMO ma też kilka dodatkowych korzyści – uwydatnia skręt włosów, wygładza pasma, zmiękcza i nawilża, eliminuje problemy puszenia i elektryzowania się.

OMO – jakie minusy?

Największym minusem jest konieczność dwukrotnego mycia włosów, najpierw odżywką, a następnie szamponem. Częste stosowanie odżywki do włosów w dużej ilości może też powodować obciążenie, więc konieczne jest oczyszczenie skóry głowy peelingiem lub mocniejszym szamponem raz na dwa tygodnie. Ostatnim minusem jest czasochłonność i konieczność zużycia większej ilości produktu niż zazwyczaj.